-->

środa, 1 sierpnia 2012

Battery Hack - SanDisk Sansa C240

Jakiś czas temu współpracy odmówił odtwarzacz MP3 SanDisk Sansa C240. Problem pojawił się z dnia na dzień, mp3 razem z baterią nie chciała działać. Po podłączeniu do zewnętrznego źródła chodziła bez problemu i pokazywała że ładuje baterię. Jednak po odłączeniu, odtwarzacz znów się wyłączał.

Bateria na zaciskach pokazywała 0V a prąd ładowania 0mA. Ale trzeba wiedzieć że pomiędzy zaciskiem i baterią jest mała płytka PCB z miniaturowym układem do kontroli ładowania ogniwa (zwykle stabilizator liniowy + układ detekcji napięcia baterii) ;] Po zdjęciu foli maskującej, baterię można śmiało sprawdzić przed tym układem. Okazało się że jest tam około 2.7V a więc z baterią wszystko jest w porządku pomimo tego że ma zdecydowanie za małe napięcie jak na baterię litową. A więc winny jest układ kontrolujący stan ładowania na zdjęciu poniżej:
Taki układ można śmiało wymienić we własnym zakresie. Miałem podobną część z innej już niesprawnej baterii. Co prawda dawca ładował mniejszą baterię ale w niczym to nie przeszkadza, ponieważ co najwyżej mp3 będzie ładował się troszkę wolniej. Ważne jest tutaj to aby nie pomylić + z - ;], układ po wlutowaniu:Po wymianie od razu widać efekty. Wystarczy poprawić montaż, zaizolować i mp3 dalej będzie grać ;)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza